effeilova věž

28. září 2007 v 12:41 |  * * Paříž * *
Eiffelova věž
Eiffelova věž je kovová (ocelová) věž v Paříži, v současnosti nejznámější pařížská dominanta. Byla postavena v letech 1887 až 1889 a až do roku 1930 byla s výškou 324 metrů nejvyšší budovou světa. Je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.
Eiffelova věž byla postavena u příležitosti Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala, a měla zde původně stát jen do roku 1909. Pařížané tuto stavbu nejprve nenáviděli a označovali ji jako trn v oku (spisovatel Guy de Maupassant pravidelně navštěvoval v ní umístěnou restauraci, protože byla jediným místem v Paříži, odkud věž nebyla vidět). Mezi kritiky stavby patřili také Émile Zola nebo Alexander Dumas.
V současnosti je věž významným turistickým cílem, na nějž jsou Pařížané hrdí a který ročně navštíví 6,5 milionů lidí (2005) z celého světa.
Věž má tři plošiny, první je ve výšce 57 m (345 schodů), druhá ve výšce 115 m (359 schodů) a třetí ve výšce 276 metrů. Třemi nohami věže jezdí lanovky do prvního a druhého patra, ve čtvrté noze jsou schodiště pro pěší. Z druhého patra pak vede výtah do třetího patra. Maximální oscilace vrcholu i při velmi silném větru je 12 cm, výška může vlivem teplot (teplotní roztažnost kovů) kolísat až o 15 cm. Při optimální viditelnosti lze z vrcholu dohlédnout až do vzdálenosti 67 km. Pod rozhlednou je busta A. G. Eiffela, kterou sem v roce 1923 umístil Antoine Bourdelle jako ocenění práce Gustava Eiffela.
Věž byla předlohou mnoha imitací, například pro Petřínskou rozhlednu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama